Distinguished Alumni Award Recipients: 1963-2014

1963            Antha Mulkey, BCS 1935

1963            Howard Johnson

1964            Loula Cantrell, BCS 1930, BS 1936

1964/89        William M. Suttles, BCS 1942

1965            Ordry P. Ray, 1939

1965            George E. Manners, BCS 1935

1966            Laura Ruth McNeil, 1945

1966            Thoben Elrod, BCS 1939

1967            Kathleen D. Crouch, BBA 1957

1967            Jeptha C. Tanksley, BBA 1952

1968            Dorothy J. Strange, BCS 1944

1969            Georgann Tatman, BCS 1945

1969            A. L. Fieldman

1970            Katy L. Hope, EDS 1976

1971            Patricia L. Sartain, BBA ‘70, AB ‘60

1973            Glenn W. Sumerlin, MBA 1967

1974            Charles Davis

1975            Catherine Cheney

1975            Sidney Feldman, BCS 1942

1981            Marie Walters Dodd

1981            George E. Smith, BCS 1939

1981            Holfman Fulbright, EDD 1973

1981            Eric Lee, AS 1979

1981            Norma Clifton, BS 1978

1981            William S. Jamieson, MS 1976

1982            Jack Nelson, 1957

1982            William C. Hatcher

1982            Janice Hale, PhD 1974

1982            Judith Nervius

1982            Barbara Ray

1983            Jody Powell, AB 1966

1983            E. Harold Stokes, BBA 1962

1983            Robert Sheehan, PhD 1977

1983            Kanute Rarey, MBA 1982, AS 1974

1983            Phil Peters, BS 1971, MS 1974

1984            Deen Day Smith, AB 1961

1984            Dan E. Sweat, BBA 1957

1984            Samuel Gray Garwood, Ph.D. 1974

1984            Carol E. Thompson, BS 1972

1984            Mary Jane Armstrong, MS ‘79, AB ‘77

1985            Devon S. Collins, AB 1970

1985            Samuel H. Turner, MAS 1963, BBA 1961

1985            Ronald T. Brown, PhD 1978

1985            Margaret S. Hunter, BS 1976, AS 1975

1985            Robert L. Doss Jr., MS 1972, BBA 1961

1986            William G. Densmore, MNU 1973, BMU 1965

1986            Thomas E. Boland, BBA 1957

1986            Carol C. Smith

1986            Gene Dyson, Non-Degree 1972

1986            Peggy Childs, JD 1985

1987            Tommy Clack

1968/88        W. Lee Burge, BA 1942

1990            A. W. Dahlberg III, BBA 1970

1991            James Copeland, BBA 1967

1992            Patrick Thomas, BS 1971 

1993            Patrick Flinn, MBA 1972

1994            Veronica Biggins, MED 1970 

1994            Helen Aderhold, AB 1976 

1995            W. Clayton Sparrow, MBA 1979 

1995            Ruth Otte, MBA 1978 

1996            Kenneth D. Lewis, BBA 1969 

1996            Patrick C. Glisson, MGA 1975 






1997            Jack Kelly, BS 1964

1997            Grover Thomas Jr., MBA 1985

1998            Vachel Pennebaker, BBA 1970

1998            Edwin Bryant, MAS 1969, BBA 1970

1999            Debianne Peterman, BS 1981, AS 1976,
                   PHD 2005

1999            Jerry Dempsey, BBA 1955

2000            Elizabeth S. Perry, BS 1974, MS 1980

2000            John Cowart, BBA 1959

2001            Fred Hedges Jr., BBA 1951

2001            William D. Reeves, BBA 1959

2002            Carl R. Zwerner, BBA 1955

2002            Brenda James Griffin, BA 1985

2003            Patrick L. Flinn, MBA 1972

2003            Jere A. Drummond, MBA 1968

2004            C. Michael Cassidy, BAA 1976

2004            Catherine Henson, JD 1989

2005            Michael D. Easterly, MBA 1972

2005            Dr. William Guest, BS 1974

2005            Richard H. Lenny, BBA 1974

2006            Mark Mori, BA 1982

2006            Ed Baker, BA 1974

2006            James Allan Stark, BBA 1966

2007            Ralph C. Moor, BCS 1937

2007            Bill Balzer, BA 1998

2007            David Allen Stonecipher, MAS 1967

2008            Parker H. “Pete” Petit, MBA 1973

2008            Sam Massell, BS 1951

2008            Wayne Reid, MPA 1970

2009            Gregory A. Adams, BS 1981

2009            David M. Holland, BBA 1967, MAS 1969

2009            Linda Frye Campbell, PhD 1982

2010            W. Frank Blount, MBA 1969

2010            Natalie Sweat, BA 1974

2010            Sandra Bergeron, B.B.A. 1982

2010            Jan Jones, MBA 1982

2011            David A. Dodd, BS 1971, MS 1977

2011            Rhonda Scott, PhD 1997

2011            Kathy Berry, AB 1972, MBA 1986

2011            Carolyn Curry, MA 1979, PhD 1987

2011            Scott Slade, BA 1989

2012            Anil Sawant, PhD 1988

2012            Geri Thomas, BS 1985

2012            Joseph D. Sansone, MBA 1979

2013            Ahmet Bozer, MS 1983

2013            Ronald J. Freeman Sr., JD 1985

2013            Lee Armstrong Lumpkin, BA 1968

2013            Alicia Philipp, MBA 1982

2014            Eva Galambos, PhD 1969

2014            Sue Henderson, BS 1975, MS 1978

2014            Eric Joiner, BBA 1966, MBA 1969

2014            Iqbal Paroo, BBA 1972, MHA 1975

2015            David Adelman, MPA 1985

2015            Jeff Hwang, M.CIS 1986

2015            Sherry Hwang, M.CIS 1987

2015            William Pate, BA 1981, MA 1985


Georgia State Alumni Association

P.O. Box 3999 | Atlanta, Ga. 30302-3999
(404) 413-2190 | 800-GSU-ALUM